Hostina ze surovin, které málem skončily v popelnici

10.09.2013 23:18

Na Václavském náměstí se dnes za zvuku klavíru zdarma naobědvalo tisíc lidí, a to díky skupině Zachraň jídlo. Ta za pomoci dobrovolníků připravila tisíc porcí zeleninového kari ze stovek kilogramů surovin, které by se jinak vyhodily. Akcí organizátoři upozornili na alarmující plýtvání jídlem a zdůraznili nutnost změny legislativy, jež v současné době ukládá dárcům povinnost platit daň z darovaných potravin. Jak říká Petr Hanzel, mluvčí iniciativy Zachraň jídlo: "Chtěli bychom apelovat na ministerstvo financí, aby udělalo výjimku a osvobodilo od patnáctiprocentní daně supermarkety, které věnují nespotřebované zboží k dalšímu využití. Nejen, že je nelogické, aby na to doplácely, ale jistě by se přidaly i další."

(Zdroj: iDNES.cz)

Počasí organizátorům naštěstí přálo, a tak celé odpoledne proběhlo v příjemné slunečné atmosféře.  V pravé poledne nabral Roman Vaněk z Pekla na talíři první porci a v následujících dvou hodinách se jen zaprášilo po jídle, které bylo připraveno pod dohledem šéfkuchaře Petra Peška. Na to, jak přípravy v klánovické škole probíhaly, se můžete podívat  zde .

Akce byla provázena doprovodným programem a na pódiu se vystřídala řada zajímavých hostů. Vystoupila zde i paní Věra Doušová, předsedkyně pražské Potravinové banky, která představila činnost organizace a přiblížila i možnosti, jak může každý z nás přispět a pomoci.

Jak říkají sami organizátoři, cílem akce nebylo pouze nakrmit tisíc lidí, ale zejména upozornit na plýtvání v zemědělství, supermarketech i v domácnostech, poradit běžným spotřebitelům, jak správně nakupovat a skladovat potraviny. Zároveň byly prezentovány i obrovské ekonomické ztráty, které provází neuvážené vyhazování jídla. Ročně se totiž průměrně vyhodí 1,3 miliardy tun potravin, což odpovídá 1/3 třetině vyprodukovaných potravin a téměř 20 bilionům korun.

 

Zajímá vás tato tematika a rádi byste se aktivně zapojili? Chcete pomoci Potravinové bance v její činnosti a redistribuci potravin? Kontaktujte nás na emailové adrese dobrovolnik@zachranjidlo.cz či na telefonním čísle 721 136 956. Budeme rádi za jakoukoliv pomoc.